21.11.2024
Neprihlásený
Chcem dať TIP na výlet

Náučný chodník Stratený Budzogáň

Lokácia:
Žilinský kraj, okres Žilina, Rajecké Teplice 
GPS:
N 18.67969703674    E 49.12789916992
Najbližšia autobusová stanica / nástupište
Rajecké teplice, aut. stanica
Najbližšia vlaková stanica
Rajecké Teplice
Náročnosť
Výlet je vhodný aj pre malé deti

Popis:

Trasa prechádza katastrami obcí Rajecké teplice, Zbýňov a Súľov-Hradná. Vysvetľuje legendu, ktorá hovorí o tom, ako sa obrovský strom zmenil vďaka obrovi na kameň. Trasa má 6 informačných tabúľ, ktoré vysvetľujú príbeh od začiatku až do konca:

Náučný chodník 1: Obra bolela noha, Hneď ako prekročil hranice krajiny, zapichlo sa mu do nohy ihličie. Rozplakal sa a jeho slzy zasolili zem. Hrudky soli sú tam dodnes. Popri úseku tečie rieka Rajčanka, je tu množstvo prameňov.

Náučný chodník 2: Nárekom zobudil zajaca. Dá sa určiť, kde presne stál. Súľovské skaly tvorí tzv. súľovský zlepenec, ktorý je zložený z vápencov a stmelený vápenitým tmelom.

Náučný chodník 3: Zajac vytiahol obrovi ihličie s päty, on ho na oplátku niesol na ramene. Na vrchu borovice vraj zanechal mrkvu, ktorú vidno.

Náučný chodník 4: Obor cestovateľ uvidel strom Hromdub a zamiloval sa. Na trase rastú aj na znak lásky vzácne druhy rastlín, ako sú gypsomilka piesočná, jasenec biely či zvonovec ľaliolistý. Medzi reliktné druhy patrí ponyklec slovenský, klinček včasný či veternica snežná.

Náučný chodník 5: Obor sa zmocnil Hromoduba. Okolie je plné rôznych druhov živočíchov, najmä motýľov ako jasoň červenooký či vidlochvost feniklový. Mihnú sa tu aj jašteričky a hady, jastrab či sokol sťahovavý.

Náučný chodník 6: Obor si nemohol vziať strom, premenil ho na kameň.

Trasu prejdete približne za 3 hodiny, terén je nenáročný až stredne náročný. Z koncového bodu trasy môžete pokračovať na najvyšší vrch Súľovských skál Žibrid.

 

Diskusia

ODPORÚČAME

 
Batoh RSS Facebook Twitter Youtube